Świadectwa historii
podbeskidziewp.pl
W ostatniej drodze śp. Mieczysławowi Machowiakowi towarzyszył sztandar Związku Więźniów Politycznych Stanu Wojennego. Przypominał, że odszedł jeden z bohaterów podbeskidzkiej walki o Polskę wolną i uczciwą.

Śp. ks. kanonik Franciszek Janczy, emerytowany proboszcz parafii Matki Bożej Bolesnej w Jawiszowicach-Osiedlu Brzeszcze odszedł do Pana 27 czerwca 2017 r. Zmarł tragicznie podczas pożaru w bielskim Domu Księży Emerytów. Zmarły był honorowym kapelanem "Solidarności", na wniosek NSZZ Solidarność Podbeskidzia odznaczonym Złotym Krzyżem Zasługi za wkład w walkę o niepodległość i sprawiedliwość społeczną. Miał 73 lata.

Wspomnienia Aleksandry Machowiak z domu Tyrlik.

O konspiracyjnym drukowaniu podziemnych wydawnictw na Podbeskidziu wspomina Dariusz Mrzygłód, w stanie wojennym drukarz, a w wolnej Polsce - założyciel drukarni "Dimograf".

To był gorący styczeń. W 1981 roku pamiętny strajk generalny w województwie bielskim, z centralnym punktem w bielskiej "Bewelanie", ogarnął masowo zakłady pracy. W największym w dziejach regionu proteście wzięło udział ponad 200 tysięcy osób.