Wiadomości
podbeskidziewp.pl
Po raz szósty Stowarzyszenie „Podbeskidzie Wspólna Pamięć” zorganizowało Grę Miejską „Tropami Solidarności”. Odbyła się ona na ulicach Bielska-Białej w sobotę 9 grudnia 2023 r. W kilkugodzinnej rozgrywce wzięło udział 13 zespołów, złożonych z uczniów ośmiu bielskich szkół ponadpodstawowych – łącznie 38 osób. Do tego doliczyć trzeba ponad dwudziestu wolontariuszy, pracujących na poszczególnych punktach, a także towarzyszących im kilkunastu działaczy bielskiej opozycji antykomunistycznej.
Uczestnicy gry cofnęli się w czasie do epoki stanu wojennego – mieli zorganizować w Bielsku-Białej solidarnościową manifestację w obronie więźniów politycznych, a w tym celu  skontaktować się z innymi konspiratorami, wydrukować ulotki w podziemnej drukarni i dostarczyć je do punktów kolportażowych, wymyśleć hasła i wypisać je na transparentach. Niejako przy okazji musieli nauczyć się korzystać z tradycyjnej maszyny do pisania, wykręcić numer na zabytkowym telefonie, znaleźć zachodnią stację radiową na lampowym odbiorniku. Malowali też antyrządowe hasła niemal w samym centrum miasta. Musieli przy tym uważać na krążących po ulicach zomowców i wszechobecnych tajniaków. Pechowcy trafiali do pokoju przesłuchań, a nawet na milicyjny „dołek”. Ci, którzy mieli więcej szczęścia, angażowali się w próby podziemnego teatru, próbującego potajemnie wystawić sztukę „Jeremiasz” Karola Wojtyły (mało kto pamięta, że zorganizowana pod patronatem „Solidarności” światowa prapremiera tej sztuki miała miejsce na deskach Teatru Polskiego w Bielsku-Białej 11 grudnia 1981 roku, a dwa dni później – po wprowadzeniu stanu wojennego – spadła z afiszy).
Grę zorganizowało stowarzyszenie „Podbeskidzie Wspólna Pamięć” wspólnie z Zarządem Regionu NSZZ „Solidarność” i Instytutem Pamięci Narodowej, a głównym sponsorem tego przedsięwzięcia była warszawska Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu. Z kolei harcerki i harcerze z bielskiego Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej zajęli się organizacją rozgrywek - stworzyli scenariusz gry konsultując poszczególne punkty i zadania z dawnymi opozycjonistami, a potem pełnili rolę punktowych i jurorów...

Gra trwała blisko pięć godzin. W tym czasie uczniowie biegali po mieście szukając kolejnych zakonspirowanych punktów i lokali. Wszędzie musieli wykonać specjalne zadania, punktowane przez organizatorów. Finałowym zadaniem było uczestnictwo w manifestacji, która w tym roku odbyła się przed gmachem bielskiego starostwa (w latach 80-tych był to budynek Urzędu Wojewódzkiego).
Po zakończeniu rozgrywek wszyscy uczestnicy gry spotkali się w siedzibie podbeskidzkiej „Solidarności”, gdzie ogłoszone zostały wyniki rywalizacji zespołów i wręczone nagrody (ufundowane m.in. przez IPN, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności Instytut Dziedzictwa Solidarności oraz bielski samorząd) dla wszystkich drużyn. Najlepszą z nich okazała się grupa, używająca konspiracyjnej nazwy „Solidarni w bólu”. Tworzyli  ją uczniowie dwóch bielskich szkół: Zespołu Szkół Technicznych i Handlowych oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego. Drugie miejsce zajęli uczniowie z Zespołu Szkół Elektrycznych, Elektronicznych i Mechanicznych, używający konspiracyjnej nazwy „V znak Victorii”, a trzecie „Aniołki Solidarności” z  Liceum Ogólnokształcącego nr 5.
- To już szósta edycja tej gry, organizowanej przez nasze stowarzyszenie  zawsze w okolicach kolejnych rocznic wprowadzenia stanu wojennego. Chcemy poprzez plenerową rozgrywkę i  poprzez spotkania ze świadkami tamtych wydarzeń uczyć młodych ludzi najnowszej historii naszego kraju, upamiętniać tę tragiczną rocznicę i uczcić wszystkich tych, którzy wówczas stracili swą wolność, a nawet życie – powiedział po zakończeniu rozgrywek Bogdan Szozda,  prezes Stowarzyszenia „Podbeskidzie Wspólna Pamięć”.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie tegorocznej gry, a także wszystkim jej uczestnikom! Wierzymy, że za rok będzie nas jeszcze więcej...

Artur Kasprzykowski
zdjęcia: Krzysztof Łojko/IPN