Wiadomości
podbeskidziewp.pl
W sobotę 15 grudnia na ulicach Bielska-Białej rozegrana została II Gra Miejska „Tropami Solidarności”. Jej głównym organizatorem było nasze stowarzyszenie.
{Play}
W konkursowych zmaganiach wzięło udział 11 zespołów, złożonych z uczniów i studentów – łącznie 43 osoby. Prawie drugie tyle stanowili wolontariusze przeprowadzający poszczególne „konkurencje”.


Uczestnicy konkursu cofnęli się w czasie do grudnia 1982 roku – mieli zorganizować w Bielsku-Białej manifestację w pierwszą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Musieli skontaktować się z innymi konspiratorami, wydrukować ulotki w podziemnej drukarni i dostarczyć je do punktów kolportażowych, uszyć biało-czerwone opaski, wymyśleć hasła i wypisać je na transparentach… Musieli przy tym uważać na krążących po ulicach zomowców i wszechobecnych tajniaków… Grę zorganizowało stowarzyszenie „Podbeskidzie Wspólna Pamięć” wspólnie z Zarządem Regionu NSZZ „Solidarność”, a głównymi realizatorami byli harcerze z bielskiego hufca Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Oni też stworzyli scenariusz gry konsultując poszczególne punkty i zadania z dawnymi opozycjonistami. W grze wzięło udział 11 zespołów, skupiających łącznie 43 uczestników w wieku 16-21 lat. Przez ponad trzy godziny biegali po mieście szukając kolejnych zakonspirowanych punktów i lokali. Wszędzie musieli wykonać specjalne zadania, punktowane przez organizatorów. Finałowym zadaniem było uczestnictwo w manifestacji, która przeszła trasą autentycznych demonstracji czasu stanu wojennego – ulicą 11 Listopada. Na moście na Białce czekali na nich przedstawiciele służb porządkowych. Doszło do przepychanek, w ruch poszły milicyjne pałki...
Chwilę później wszyscy uczestnicy gry spotkali się w siedzibie podbeskidzkiej „Solidarności”, gdzie ogłoszone zostały wyniki rywalizacji zespołów i wręczone nagrody dla wszystkich drużyn. Najlepszą z nich okazała się grupa, używająca konspiracyjnej nazwy „Wolność kocham i rozumiem”. Tworzyły ją cztery uczennice z bielskich szkół – Zuzanna Jasińska z Technikum Hotelarskiego, Anastazja Płonka z Gimnazjum Zgromadzenia Córek Bożej Miłości oraz Julia Kalita i Gabriela Cyran z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika. – Wszystkie jesteśmy harcerkami. Wzięłyśmy udział w tej grze, bo interesujemy się historią. Sam pomysł jest bardzo fajny, bo mogłyśmy poznać nieodległa przeszłość, wcielić się w ludzi, którzy nie tak dawno w naszym mieście walczyli o wolność, a na dodatek spotkać się z tymi ludźmi, wysłuchać ich wspomnień – powiedziała nam po zakończeniu gry szefowa zwycięskiej grupy, Zuzanna Jasińska.

W imieniu organizatorów gry serdecznie dziękujemy wszystkim firmom i instytucjom, które wsparły nas przy fundowaniu nagród i upominków dla uczestników gry. Są to:
1. Atmosfera Sport Bielsko-Biała,
2. Kino Helios S.A. Bielsko-Biała,
3. Arena Zoltar Bielsko-Biała,
4. ZygZak Karting Bielsko-Biała,
5. Gojump Park Trampolin Bielsko-Biała,
6. Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach,
7. Region Podbeskidzie NSZZ „Solidarność”,
8. Gmina Bielsko-Biała.

Za okazaną życzliwą pomoc przy organizacji gry serdecznie dziękujemy:
1. Parafii Opatrzności Bożej Bielsko-Biała,
2. Parafii św. Mikołaja Bielsko-Biała,
3. Parafii Trójcy Przenajświętszej Bielsko-Biała,
4. Pracowni Krawieckiej Lidii Nycz,
5. Bielsko-Bialskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji,
6. Drukarni Pana Tomasza Zaręby.

Serdecznie dziękujemy!
Bogdan Szozda
Prezes Zarządu Stowarzyszenia